Twoja książka w oprawie, na jaką zasługuje

 

Pytaj i dyskutuj

Samouczek : Wykorzystanie wszystkich funkcji edytora książki ze zdjęciami.

Witamy w edytorze książki ze zdjęciami. Ten samouczek pozwoli Ci zapoznać się ze wszystkimi jego funkcjami. Dzięki temu tworząc własną fotoksiążkę będziesz mógł zaprojektować ją tak, aby efekt końcowy był zadawalający.
 
We wcześniejszym etapie tworzenia książki ze zdjęciami oraz podczas wyboru parametrów druku (szczegółowy opis tworzenia fotoksiążki znajdziesz w samouczku „dla początkujących” pt. „Fotoksiążka nie taka straszna, jak ją malują”) decydowałeś również o tym, jaki szablon będzie miała Twoja publikacja. Podczas korzystania z edytora zawsze możesz zmienić wcześniej wybrany szablon na inny, nie tracąc przy tym żadnych informacji, które do tej pory udało się Tobie wprowadzić – zostaną one jedynie sformatowane według standardów określonego szablonu, na który się zdecydowałeś.
 
Aby rozpocząć pracę z edytorem fotoksiążki musisz wybrać sekcję z górnej warstwy, dzięki której będziesz mógł edytować poszczególne części swojej publikacji. Na początku zajmij się edycją okładki – dane zostały wprowadzone w pola automatycznie na podstawie tego, co wcześniej ustaliłeś. Zawsze jednak możesz zmienić te informacje oraz sformatować tekst przy użyciu paska narzędzi, który wyświetli się na ekranie po kliknięciu w pole tekstowe. Na każdym etapie pracy możesz również zapisać wersję swojej publikacji, dzięki czemu w każdym momencie będziesz mógł wrócić do tych partii, które chciałbyś zmodyfikować.
 
Po przejściu do miejsca, w którym możesz sprawdzić jak będzie wyglądał grzbiet książki, system poprosi Cię o odświeżenie szerokości grzbietu, dzięki czemu zaprezentowane zostaną aktualne wymiary sekcji. W następnej sekcji możesz również podejrzeć, jak będzie wyglądała tylna okładka Twojej publikacji.
 
W tym momencie możesz zająć się edycją zawartości fotoksiążki – tekstu wraz ze zdjęciami. Na górze edytora, w warstwie poziomej wyświetlane są ikony, prezentujące wzory stron, które zdefiniowane są jako domyślne. Aby zmieniać wzory kolejnych stron wystarczy z warstwy pionowej edytora treści wybrać taki, który Ciebie interesuje. Dzięki takim możliwościom możesz skomponować książkę w taki sposób, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Jedynie nie możesz edytować wyglądu okładki oraz jej usuwać, ponieważ jest ona zbudowana w oparciu o szablon, który posiada konkretny wygląd. Poza okładką dalsze strony Twojej fotoksiążki mogą wyglądać tak, jak zdecydujesz – każda z możliwych do wyboru stron zawiera różne kombinacje pól: tekstowe oraz te przeznaczone do umieszczania fotografii.
 
Decydując się na stworzenie fotoksiążki musiałeś mieć świadomość, że w tego typu publikacji to właśnie fotografie grają pierwsze skrzypce. W warstwie edytora po prawej stronie znajduje się okno, które umożliwia dodawanie zdjęć z galerii Użytkownika. (Dostęp do swojej galerii posiadasz cały czas poprzez menu szybkiego kontaktu. Możesz dzięki temu tworzyć kolejne foldery, umieszczając w nich własne fotografie albo korzystać z zasobów portalu Fotolia.pl – po wcześniejszym założeniu konta na tej stronie)
 
Umieszczanie zdjęć w poszczególnych sekcjach jest bardzo proste. Obok zdjęć znajdziesz polecenie „załaduj zdjęcia”. Po kliknięciu w te polecenie system umożliwi Ci dodawanie zdjęć do aktualnie otwartego projektu, co równocześnie nie spowoduje zamknięcia okna – możesz kontynuować proces bez obaw. W momencie, w którym będziesz chciał zakończyć dodawanie zdjęć, wystarczy, ze klikniesz „zrobione” lub po prostu zamkniesz otwarte okno.
 
Funkcje edytora fotoksiążki pozwalają również na utworzenie listy zdjęć. Prezentuje ona zdjęcia załadowane do projektu. Symbol „ptaszka” oznacza, że zdjęcie zostało już wykorzystane do tego projektu, natomiast symbol „x”, że możesz je usunąć. Aby umieścić grafikę w danym polu wystarczy, że „przeciągniesz” ją z listy zdjęć do otwartej strony swojej publikacji, nad którą właśnie pracujesz. Jeśli w polu znajduje się już zdjęcie to oznacza to, że możesz je edytować. Klikając w to pole pojawi się pasek narzędzi, który pozwola edytować zdjęcie według następujących kategorii:
 
  • Obrót zdjęcia o 90 stopni w prawo.
  • Flip – odbicie lustrzane.
  • Zoom – powiększenie lub pomniejszenie fotografii.
  • Kadrowanie.
 
Możesz również osiągnąć następujące efekty zdjęć:
 
  • Zdjęcie czarno-białe.
  • Sepia.
  • Winieta – przyciemnienie brzegów fotografii.
  • Rozmycie brzegów fotografii.
 
W Twojej fotoksiążce obok zdjęć może znajdować się także tekst: między innymi opis poszczególnych fotografii, a na przykład w przypadku książki kucharskiej przepis, znajdujący się tuż obok fotografii przedstawiającej potrawę. Tekst wymiarowany jest zgodnie z szablonem i wzorem strony. Po wpisaniu tekst jest on formatowany automatycznie. Zawsze możesz zmienić formatowanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami – wystarczy, że skorzystasz z funkcji, które znajdują się w pasku narzędzi.
 
Edytor fotoksiążki daje dostęp do wielu narzędzi, dzięki którym stworzysz profesjonalnie wyglądającą książkę ze zdjęciami, w której tekst i fotografie współgrają ze sobą idealnie.

 

Przykładowy newsletter